به نام او که هم دوا و هم شفا ازوست

ام .اس.  (M.S. ) دارم یا ندارم مساله این است؟


امروز سوال بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی مغز ، اعصاب و علی الخصوص ، در بین خانمهای جوان ، نگرانی از وجود ام. اس. است.

این که ام.اس. چیست و علایم آن کدام است ، به شما در شناخت صحیح این بیماری کمک کرده ، و بسیاری از نگرانی های بیماران را برطرف می کند.


سلولهای عصبی مغز و نخاع توسط روکش سفید رنگی به نام میلین پوشیده شده اند ، که در بیماری ام.اس. این روکش آسیب می بیند.

ام. اس یا مولتیپل اسکلروزیس ، بیماری است ، که سسیستم ایمنی بدن ، به  روکش سلولهای عصبی مغز و نخاع حمله می کند ، در واقع ام. اس، جز دسته بیماریهای خود ایمنی است .

پیامد این حمله ، آسیب به سلولهای عصبی است ، که در فرد بسته به اینکه ، کدام قسمت سیستم عصبی مورد حمله قرارگرفته باشد ، علایم حاصل از بیماری متفاوت است ، بطور مثال در صورت حمله به عصب بینایی ، فرد دچار تاری دید ،همراه با درد چشم ، می شود ، ویا در صورت حمله ناحیه حرکتی مغز ، بیمار دچار ضعف در دست ، ویا پا و در صورت حمله به مناطق حسی مغز ، بیمار با شکایت بی حسی و گزگز ناحیه ای از بدن مراجعه می کند  .

حاصل حمله به سلولهای عصبی مغز و یا نخاع ایجاد پلاکهای ام.اس. است که در ام.آر.آی. فابل رویت می باشد.

در غالب موارد ، حمله سیستم ایمنی به سلولهای عصبی ، فروکش کرده ، و سلولهای عصبی ترمیم می گردند ، و بعد از هفته ها یا گاهی ماهها ، بیمار بهبود می یابد ، اگرچه بسته به شدت آسیب ، ممکن است ، عوارض کمی برای بیمار به جا گذاشته شود.

در برخی از انواع ام.اس. حمله شدید بوده ، و فروکش نمی کند ، و یا حملات مکررا در فاصله زمانی اندک از هم تکرار می گردند ، ولی در غالب موارد۸۵%، همانطور که ذکر گردید ، حملات فروکش می کند.

این بیماری غالبا در سنین ۲۵تا ۵۵سال و بخصوص در خانمها شایعتر است ، و،تقریبا از هر ۱۰۰هزار نفر ، بین ۵۸تا۹۵ بیمار مبتلا به ام.اس. وجود دارد ، و بر اساس آمار جهانی در حال حاضر ، ۲٫۱ میلیون بیمار ام.اس. در دنیا وجود دارد.

هنوز علت مشخصی برای آن کشف نشده ، و نتایج بررسی ها نشان می دهد ، مجموعه ای از علل ژنتیکی ، و ،عوامل محیطی باعث بیماری میشوند ، بطور نمونه ، در صورت بروز ام.اس. در فرد ، احتمال بروز آن در اقوام درجه یک بیمار مبتلا  بیشتر است .

بررسی ها نشان می دهد ، در برخی مناطق جغرافیایی ، بیماری شایعتر است ، و از نظر شیوع کشور ایران ، در مناطق ، شیوع متوسط به بالا قرار داشته ، و کشورهای شمای اروپا بیشترین شیوع را دارند

هر چه از خط استوا دور می شویم ، در اکثر موارد ، شیوع بیماری بیشتر می گردد ، و تحقیقات نشان می دهد ، یکی از علل ام.اس. سطح پایین خونی ویتامین د می تواند باشد، و، هرچه ، کمتر فردی در معرض آفتاب قرار گیرد ، سطح خونی ویتامین د کمتر خواهد بود.

دیده شده در کشور نروژ حتی با وجود کمتر بودن آفتاب ، بعلت رژیم غذایی پر از ویتامین د ، این بیماری شیوع پایینی داشته است.

لذا اولین توصیه حفظ سطح خونی ویتامین د بالاتر از۲۰ می باشد.

 

علایم ام. اس.

 

علایم حمله ام.اس. بصورت ، عوارض عصبی که حداقل ۲۴ساعت طول بکشد ، ومعمولا روزها تا هفته ها ادامه می یابد، می باشد ، لذا ، بروز مثلا تاری دید برای چند ساعت ، گزگز و مورمور در دست برای یک صبح تا شب و درد گردنی که با استراحت بهبود یابد ،

، ویا ،بیحسی در انگشتان پا که شب بهبود یابد ، هیچکدام به معنای ام.اس نیست.

 

شایعترین علایم ام. اس.